Разликите във времето, необходимо на пациентите за достъп до нови лекарства в различните държави-членки на ЕС, се увеличават. Публикуваното най-изчерпателно проучване на индикаторите EFPIA WAIT до момента установи, че средното време за стартиране на реимбурсация за иновативни лечения в страните от ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП) продължава да е 511 дни. Пациентите в Германия чакат около 133 дни за достъп до нови лекарства в сравнение с пациентите в Румъния, които чакат над 899 дни. За България средното време е 764 дни.
WAIT – Waiting to Access Innovative Therapies
Докладът подчертава неравнопоставеността на достъпа на пациентите в Европа. Остават значителни разлики между страните и в броя на новите лекарства, които са налични в даден момент и обикновено пациентите в Централна и Източна Европа и от по-малките държави-членки чакат най-дълго за достъп до нови лечения.
Говорейки за доклада, генералният директор на EFPIA (Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации) Натали Мол казва. „За пациентите и здравните системи ситуацията е несъстоятелна. След години на изследвания и разработки в области на неудовлетворени нужди, компаниите искат техните лекарства да достигнат до пациентите възможно най-бързо. Вярваме, че е време за промяна”.
През последните две години EFPIA документира причините за неравенствата в достъпа, като установи, че има 10 взаимосвързани фактора, които обясняват липсата и забавянето. Анализ на Charles River Associates, заключава, че бариерите и забавянията се коренят в системите и процесите за достъп до лекарства в държавите-членки и съответното въздействие върху вземането на търговски решения. EFPIA вярва, че по-бързият и по-справедлив достъп в цяла Европа е постижима цел.
Това изисква споделено разбиране на бариерите и забавянията, както и конкретни ангажименти от страна на индустрията, ЕС и държавите-членки за улесняване на промяната в партньорството. Следващата седмица EFPIA ще сподели подробни предложения, които се стремят да намалят неравенствата и да проучат модели за обсъждане със заинтересованите страни, за да направят цените на лекарствата по-добре отразяващи както стойността, която те предоставят за пациентите и обществата, така и икономическите условия на отделните страни. Тъй като причините, поради които пациентите чакат по-дълго за лекарства в различните европейски страни, са многофакторни, ние вярваме, че само чрез съвместна работа можем да осигурим по-бърз и по-равноправен достъп за пациентите в цяла Европа.