Фармацевтите, които предоставят съвети за отказване от тютюнопушенето, осигуряват по-добри крайни резултати за хората, които са решили да спрат цигарите1.
Според проучване, инициирано от Johnson & Johnson Consumer Health EMEA (J&J), повече от половината (55%)3 от пушачите заявяват, че искат да живеят без тютюн и никотин.
Проучванията на J&J разкриват, че интересът на пациентите към отказване от тютюнопушенето нараства, като 28% от пушачите в Обединеното Кралство посочват COVID-19 като основна причина за отказване3. Очаква се тенденцията за отказване на цигарите да се увеличава и след обявяване на данните на СЗО, които показват, че пушенето е свързано с повишена тежест на заболяването и смърт при хоспитализирани пациенти с COVID-19 4
Основен преглед на Cochrane показа, че наличието на обучени фармацевти, които предлагат индивидуални сесии с пушачи, базирани на научна информация за промяна в поведението, е увеличило 2х успешното отказване от тютюнопушенето в сравнение с липса на подкрепа или подкрепа с по-нисък интензитет1. Прегледът показа, че този подход е едновременно рентабилен и се оценява от пушачите, които искат да спрат цигарите1.
Според предишно проучване на J&J, е установено, че повече от 8 от общо 10 фармацевта се интересуват от лечението на пушачите, които искат да спрат цигарите5.
„Знаем, че поведенческата намеса и подкрепа в аптеките, заедно с фармакотерапевтични съвети, са безценни за пушачите, които искат да спрат цигарите. Тъй като все повече пушачи се опитват да откажат тютюнопушенето, фармацевтите играят жизненоважна роля”, казва д-р Марк Уат, старши директор по медицински въпроси, Johnson & Johnson Consumer Health EMEА.
COVID-19 може косвено да е помогнал за намаляване на броя на социалните пушачи, тъй като ограниченията възпрепятстват възможността за пушене в социален аспект 2. Тъй като пандемичните мерки свързани с настоящото затваряне в Обединеното Кралство започват да се разхлабват, фармацевтите имат възможност да подкрепят социалните пушачи, които иначе могат да се върнат към старите навици.
Фармацевтите най-често препоръчват монотерапия или комбинирана Никотин – заместителна терапия (НЗТ). Средно 88% препоръчват поне един Никотин-заместителен продукт, докато 97% смятат, че пушачите са по-склонни да откажат цигарите завинаги, като използват комбинация от два Никотин- заместителни продукти5.
94% от фармацевтите споделят, че най-често препоръчват никотинови пластири, а една трета (34%)5 казват, че препоръчват никотинови дъвки.
Данните показват, че пушачите са по-склонни да откажат тютюнопушенето окончателно, като използват комбинация от два Никотин – заместителни продукта, в сравнение с използването на монотерапия6.
Ключовата роля за фармацевтите да подкрепят пушачите, които искат да откажат цигарите
Фармацевтите, анкетирани от J&J, показват, че виждат своята ясна роля като партньор на пушачите и по-специално в:
- Обяснение и обсъждане на лекарства за отказване от тютюнопушене, например НЗТ
- Препоръчване на поведенческа промяна в отговор на ключови житейски събития като бременност или заболяване, както и календарни събития като Нова година или Дни без тютюнев дим.
- Консултиране и препоръка на Никотин- заместителна терапия за отказване на тютюнопушенето.
Съвети, които фармацевтите използват в подкрепа на пушачите:
- Насочване към оценка на цялостното белодробно здраве на пациента (изследване на въглероден окис и проверка за ХОББ)
- Разговори за начина на живот, включително контрол на симптомите на отнемане (никотинов глад)
- Определяне на най-доброто лечение за всеки отделен пациент