Циклама Павлова е помощник-фармацевт с над тридесет години стаж по специалността и един от основателите на Национално сдружение на бакалавър фармацевтите в България. Заема поста на Изпълнителен секретар в сдружението, а от създаването на съсловната организация е избрана за Председател на Националния съвет по качество на БАПФ.
Разговаряме с г-жа Павлова за продължаващото обучение и какво е неговото значение за помощник фармацевтите, членове на БАПФ.
Доколко е важно продължаващото обучение за помощник-фармацевтите, а и не само?
Продължаващото обучение на кадрите е от съществено значение за повишаване на знания, умения и квалификация след базовото обучение, особено когато става дума за регулирана професия, каквато е тази на помощник-фармацевта. Навсякъде по света учението през целия живот е приоритет, а за нас качествената фармацевтична грижа е кауза.
Какви са възможностите и формите на продължаващо обучение, които БАПФ осигурява за своите членове?
Продължаващото обучение на помощник- фармацевтите се организира от Националния съвет по качество на БАПФ. Обученията се организират и провеждат присъствено,онлайн или хибридно според условията и възможностите на епидемичната обстановка .
Акредитират се според Единната система за продължаващо и СДО.
Признават ли се самостоятелни форми на продължаващо обучение – като абонамент за медицински списания, участие в конгреси и др.?
Всички форми на продължаващо обучение акредитирани от НСК на БАПФ са в няколко групи: семинари,уебинари,конференции,симпозиуми,абонаменти за периодични или годишни издания. Организаторите на акредитираните събитията изпращат списъка на участниците и НСК отразява присъдените кредити .
Важен елемент от информацията за СДО е, че по решение на Националния съвет, колегите членове на БАПФ не заплащат кредитните точки от участие в продължаващо обучение.
Има ли интерес към формите на продължаващо обучение и какви са предпочитанията – онлайн или на живо?
Интересът на колегите помощник-фармацевти към формите на СДО винаги е бил голям. Присъственото участие има своите положителни страни – преките контакти и срещи с лекторите и колегите е незаменимо. Но в условията на карантина не винаги е възможно. А онлайн и хибридните форми на обученията пък предлагат една по-добра възможност за колегите,които нямат възможност да пътуват за конкретни събития.
Освен знания и умения, колегите ще трупат и кредити от продължаващите обучения. Какви ще са ползите от тях и ще се води ли регистър?
Кредитите от СДО се отразяват в електронното досие на членовете на БАПФ. Кредитите от СДО са в пряка връзка с предстоящото въвеждане на Квалификационната рамка на специалността,която се състои от квалификационни нива.
Това е ново за системата и колегите предстои да се запознаят е с ефекта. А квалификационните нива според ТЗДЗ се заплащат .
Днес е Еньовден. Какво ще пожелаете на колегите за празника?
На всички колеги пожелавам преди всичко да са здрави. Да запазят отговорното си отношение към професията, което ни носи благодарността и признанието на пациентите.
И да имат професионално самочувствие от професиятa, която са избрали за свое професионално поприще, въпреки постоянните предизвикателства, които се изправят пред нас.