Независимо дали капки за очи, спрейове за нос или козметика – много продукти в аптеката съдържат хиалуронова киселина. Но защо хиалуроновата киселина се използва толкова широко и колко „доказателства“ има за средствата за изглаждане на бръчки на базата на хиалуронова киселина?
Около половината от собствената хиалуронова киселина на тялото се намира в кожата, по-специално в дермата. От химическа гледна точка хиалуроновата киселина принадлежи към групата на гликозаминогликаните. Това е линеен полизахарид, съставен от повтарящи се единици от по една молекула всяка от D-глюкуронова киселина и N-ацетил-D-глюкозамин, които са “нанизани” заедно като перли. Тези вериги присъстват както поотделно, така и в подобна на мрежа триизмерна структура. В зависимост от дължината на веригата има различни варианти:
- Естествена, високомолекулна хиалуронова киселина: Тя има огромен капацитет за свързване на водата, но като макромолекула не може да проникне в кожата. Остава на повърхността и има мигновен хидратиращ ефект, но се задържа за кратко време .
- Нискомолекулната хиалуронова киселина (макс. 50 000 g/mol) се състои от по-къси, разделени вериги или фрагменти, откъдето идва и терминът „фрагментирана хиалуронова киселина“. Достига до по-дълбоките слоеве на епидермиса и ефектът й е по-траен.
- Олиго-хиалуронова киселина (3000 g/mol): Версията с особено къса верига прониква в кожата най-лесно и дълбоко.
Етикетите не разкриват дължината
В козметиката хиалуроновата киселина е посочена под INCI обозначението Хиалуронова киселина или Натриев хиалуронат. Между другото, от етикетирането не става ясно дали това са високо- или нискомолекулни варианти. Като 0,1% препарат върху кожата се създава въздухопропусклив, овлажняващ филм. При >1% веществото образува твърд гел с вода. Производителите често използват смес от различни дължини на вериги, тъй като тяхната комбинация съчетава съответните предимства на различните версии в продукта.
Изглаждане на бръчките
Поради многобройните хидрофилни ОН групи в молекулата, хиалуроновата киселина (HA) е гигант, що се отнася до капацитета на свързване с вода – възможно е 1000 до 4000 пъти от собствената й маса. Поради това често се използва в козметиката като свързващо вещество за влага. Поради това овлажнява повърхността на кожата и като фрагментиран вариант също прониква по-дълбоко в епидермиса. Там натрупването на вода в подобната на гъба триизмерна структура на молекулата предизвиква увеличаване на обема, което видимо намалява бръчките. Те са просто подплатени отвътре – ефект против стареене.
Ефект върху клетъчната пролиферация
В допълнение, хиалуроновата киселина (HA) подпомага клетъчната пролиферация, което противодейства на атрофията на кожата, свързана с възрастта – т.е. когато кожата става по-тънка. Повишена пролиферация на кератиноцитите се наблюдава в клетъчни култури след добавяне на HA (50-400 kDa) (Dalton [Da] съответства на същата цифрова стойност в [g/mol]). Механизъм, за който се твърди, че се медиира чрез хиалуронатния рецептор CD44. Този ефект на уплътняване на кожата е също толкова полезен и за пациенти с индуцирана от кортизон кожна атрофия и нарушено заздравяване на рани.
Тъй като собственото производство на хиалуронова киселина в организма намалява с напредване на възрастта, има смисъл да се компенсира загубата с подходящи продукти за грижа. В допълнение към кремовете, популярни дозирани форми са преди всичко серуми. За лицето е достатъчно количество колкото грахово зърно. Хиалуроновата киселина се използва и в шампоани за суха коса и скалп или в продукти за почистване на лицето.
Дермокозметика срещу стареене на кожата с доказателства
След като ефектът на определени фрагменти от хиалуроновата киселина върху дълбочината на бръчките е доказан в плацебо-контролирано двойно-сляпо проучване.
Преди това има няколко експериментални проучвания и по-малки in vivo наблюдения, отчитащи ефектите на хиалуроновата киселина/производните на хиалуроновата киселина. Посоченото проучване изследва ефективността на 76 субекта на възраст от 30 до 60 години за период от осем седмици. Използван е 0,1% крем с фрагменти от хиалуронова киселина с различни размери (50, 130, 300, 800, 2000 kDa) всяка нанесена върху едната страна на бръчките на очите. За разлика от страната на плацебо, имаше значително подобрение в хидратацията и еластичността на роговия слой. Малките фрагменти (50kDa и 130kDa) изглаждат повърхността на кожата в дългосрочен план.