Понастоящем епидемията от маймунска шарка не е спешна здравна ситуация, но Европейската агенция по лекарствата (EMA) иска да бъде подготвена: проучва мерки за получаване на одобрение за ваксината срещу едра шарка и за одобрението на антивирусния brincidofovir.
EMA очаква по-нататъшно разпространение, но не и масово разпространение на вируса на маймунската шарка в ЕС, съобщи д-р. Марко Кавалери, директор на стратегиите за ваксинация на EMA, на пресконференция на 2 юни. Патогенът се различава значително от SARS-CoV-2 , освен всичко друго е по-малко ефективен за предаване от човек на човек. Повечето известни досега инфекции с маймунска шарка са били леки и излекувани без лечение. Като предпазна мярка обаче, работната група на EMA вече се занимава с възможните възможности за лечение.
Към днешна дата Tecovirimat (Tecovirimat Siga®) е единственото активно вещество, одобрено в ЕС за лечение на пациенти с маймунска шарка. „Антивирусните средства биха могли да съкратят периода на възстановяване и да избегнат усложнения“, каза Кавалери. Тъй като досега заболяванията са били леки и самоограничаващи се, употребата трябва да се обмисля само при пациенти с висок риск, като тези с имуносупресия.
Друг важен препарат е ваксината срещу едра шарка Imvanex® от датския производител на ваксини Bavarian Nordic A/S, която досега е одобрена в ЕС само за възрастни за предпазване от едра шарка. Данните при животни и клиничните данни също показват ефикасност срещу маймунска шарка, съобщава Кавалери. Работната група на EMA сега проучва до каква степен може да се постигне съответното удължаване на одобрението със съществуващите данни. Според производителя ваксината е одобрена и за двете показания в САЩ и Канада.
Друг вариант може да бъде широкоспектърният антивирусен бринцидофовир, който не е одобрен в ЕС, но вече е одобрен за лечение на едра шарка в САЩ. В момента EMA проучва бързи регулаторни действия по отношение на одобрението на това вещество, които биха могли да бъдат предприети, ако е необходимо. „Работим с повишено внимание, за да гарантираме, че са налични терапевтични и защитни мерки“, подчерта експертът на EMA. Понастоящем епидемията от маймунска шарка не е спешна ситуация за общественото здраве.