Новият щам на коронавирус (временно наречен „2019-nCoV“ от Световната здравна организация [СЗО]) бе открит за първи път през декември 2019 г. в Ухан, град в китайската провинция Хубей с население от 11 милиона, след избухване на епидемия от пневмония без очевидна причина. Сега вирусът се е разпространил в страни по целия свят.
Към момента има около 8000 лабораторно потвърдени случаи на нова инфекция с коронавирус 2019-nCoV, като 170 са съобщени за смърт. Около 90% от случаите са докладвани в Китай.
Вероятно е фармацевтите да се натъкнат на притеснени пациенти и / или такива със симптоми на настинка и грип, които могат да изглеждат подобни на тези на 2019-nCoV. Тази статия дава кратък преглед на новия вирус и на какво да се обърне внимание.
Какво представляват коронавирусите?
2019-nCoV принадлежи към семейство едноверижни РНК вируси, известни като coronaviridae, често срещан вид вирус, който засяга бозайници, птици и влечуги.
При хората често причинява леки инфекции, подобни на обикновената настинка и представлява 10-30% от инфекциите на горните дихателни пътища при възрастни. По-сериозните инфекции са рядкост, въпреки че коронавирусите могат да причинят ентерични и неврологични заболявания. Инкубационният период на коронавирус варира, но обикновено е до две седмици.
Предишни огнища на коронавирус включват респираторен синдром в Близкия изток (MERS), за първи път докладван в Саудитска Арабия през септември 2012 г., и тежък остър респираторен синдром (SARS), идентифициран в Южен Китай през 2003 г. MERS зарази около 2500 души и доведе до повече от 850 смъртни случая, докато SARS зарази повече от 8000 души и доведе до близо 800 смъртни случая. Случаите на смъртност при тези условия са съответно 35% и 10%.
2019-nCoV е нов щам на коронавирус, който не е бил идентифициран по-рано при хора. Въпреки че инкубационният период на щама 2019-nCoV понастоящем не е известен, Центърът за контрол на заболяванията в САЩ посочва, че симптомите могат да се появят само след 2 дни или до 14 дни след експозиция. Докладите показват, че 2019-nCoV може да бъде заразен по време на инкубационния период.
A 3D medical illustration of 2019 Novel Coronavirus. https://www.scientificanimations.com
Откъде идва новият коронавирус?
В момента не е ясно откъде е дошъл вирусът. Първоначално се смята, че вирусът е възникнал на хранителен пазар в Ухан и впоследствие се е разпространил от животно в човек. Някои изследвания твърдят, че кръстосаното предаване може да е било между змия и човек, но това твърдение се оспорва.
Бозайници като камили и прилепи са замесени в предишни огнища на коронавирус, но все още не е ясно точният произход на животните, ако има такъв, на 2019-nCoV.
Колко заразен е вирусът?
Увеличаването на броя на потвърдените диагнози, включително при здравни работници, показва, че разпространението на 2019-nCoV от човек на човек е факт. Броят на предварителните репродукции (т.е. средният брой случаи, които отделен случай генерира в хода на инфекциозния му период) в момента се изчислява на между 1,4 и 2,5, което означава, че всеки заразен индивид може да зарази между 1,4 и 2,5 души.
Подобно на други често срещани инфекции на дихателните пътища, MERS и SARS се разпространяват по въздушно-капков път. Мерките за предпазване от инфекцията действат при това предположение и за 2019-nCoV, като се смята, че се разпространява по същия начин.
Как се диагностицира?
Тъй като този коронавирус засяга дихателните пътища, често срещащите се симптоми включват треска и суха кашлица, като някои пациенти имат респираторни симптоми (напр. болки в гърлото, запушване на носа, неразположение, главоболие и миалгия) или дори затруднено дишане.
В тежки случаи коронавирусът може да причини пневмония, тежък остър респираторен синдром, бъбречна недостатъчност и смърт.
Диагнозата се подозира при пациенти с признаци и симптоми на пневмония, които са съобщили, че пътуват до засегнато място, или които са имали контакт с лице с потвърдено или подозирано 2019-CoV. Разработен е диагностичен тест, а страните карантират и тестват съмнителни случаи .
Как може да се предотврати кръстосана инфекция?
СЗО създаде набор от инфографики, за да илюстрира как пациентите могат да защитят себе си и другите от разболяване; въпреки това, по-голямата част от съветите са подобни на тези, които биха се предоставили при настинки и грип.
Няма специфично лечение за 2019-nCoV. Въпреки че ваксините могат да бъдат разработени за лечение на вируса, поради новия характер на тази инфекция, в момента не е разработена ваксина и процесът за нейното развитие може да отнеме няколко години. Установени са много антивирусни агенти, които инхибират SARS in vitro, но понастоящем няма налични одобрени антивирусни средства или ваксини за справяне с евентуални епидемии от SARS, MERS или 2019-nCoV.
Референции:
- BMJ Best Practice. Overview of 2019 novel coronavirus (2019-nCoV). 2020. Available at: https://bestpractice.bmj.com/topics/en-gb/3000165 (accessed January 2020)
- World Health Organization. Updated WHO advice for international traffic in relation to the outbreak of the novel coronavirus 2019-nCoV. 2020. Available at: https://www.who.int/ith/2020-24-01-outbreak-of-Pneumonia-caused-by-new-coronavirus/en/ (accessed January 2020)
- European Centre for Disease Prevention and Control. Geographical distribution of 2019-nCov cases. 2020. Available at: https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases (accessed January 2020)