Брадавиците са често срещани вирусни кожни инфекции, които засягат около 7–12% от населението във всяка възраст и са по-чести при деца. Те са причинени от човешкия папилома вирус (HPV), при който са познати над 150 генотипа.
HPV заразява кератиноцитите, най-доминиращият клетъчен тип в епидермиса, което води до развитие на епидермално задебеляване и хиперкератинизация. HPV инфекцията се придобива от директен контакт, който може да бъде от човек на човек или от околната среда (например душове и басейни; проникването в кожата се увеличава, ако кожата е наранена или мокра).
Кожните брадавици обикновено се диагностицират по външен вид. Характерният вид на различни видове брадавици е както следва:
- обикновени брадавици (verruca vulgaris) – наричат се още „кокоши трън“, засягат гърба на ръката и около пръстите, имат груба жълто – кафеникава повърхност
- брадавици по ходилата (verruca plantaris) – могат да се появат на групи и да са доста болезнени
- плоски брадавици (verruca plana) – конгломерати от множество малки брадавици с гладка плоска повърхност, най – често по лицето при деца
- генитални брадавици (condyloma acuminata)- предават се по полов път; те са меки, разположени по и около гениталиите и ануса и имат гладка повърхност.
Опциите за лечение на брадавиците включват салицилова киселина, често в комбинация с млечна киселина, криотерапия, монохлороцетна киселина и др.
Възможностите за лечение на обикновени брадавици и брадавици по ходилата са:
Салициловата киселина за локално приложение (15–50% w / w), прилагана върху брадавицата ежедневно в продължение на 12 седмици, е лечение на избор за възрастни и по-големи деца. Точният механизъм на действие не е известен, но тя действа като кератолитик.
Криотерапията с течен азот е подходяща за възрастни и по-големи деца, които са в състояние да я понесат. Той причинява бързо охлаждане на клетките, водейки до образуването на ледени кристали в извънклетъчната течност и разрушава мембраните. При настъпване на размразяване извънклетъчната течност става хипертонична, водейки до бърз поток на вода в клетките, което причинява клетъчна смърт.
Лечението обикновено включва излагане на течен азот на всеки две седмици в продължение на три до четири месеца.
Монохлороцетна киселина (Acetocaustin®)
Монохлороцетната киселина се използва от години в дерматологията за пилинг (излющване на горния епидермален слой). Излющва брадавиците слой по слой, като има силно изразен кератолитичен ефект (хидролизира протеините). Кожата около брадавицата трябва да се защити с мехлем, като вазелин или цинкова паста.
Особено предимство на монохлороцетната киселина е, че се използва само веднъж седмично.
Голямо клинично проучване* от 2015 г. доказва, че монохлороцетната киселина (MCA) и криотерапията са най-ефективните лечения при обикновени брадавици, докато при брадавици на ходилата монохлороцетната киселина е по-ефективна от криотерапия и салицилова киселина.
* Bruggink SC, Gussekloo J, Egberts PF, et al. Monochloroacetic acid application is an effective alternative to cryotherapy for common and plantar warts in primary care: a randomized controlled trial. J Invest Dermatol. 2015;135(5):1261-1267. doi:10.1038/jid.2015.1