Pfizer и BioNTech обявиха ново сътрудничество за разработване на потенциална първа ваксина, базирана на иРНК за предотвратяването на херпес зостер (вирус на херпес зостер или HZV). Сътрудничеството се основава на успеха на компаниите при разработването на първата одобрена и най-широко използвана иРНК ваксина за предотвратяване на COVID-19. Това е третото сътрудничество между Pfizer и BioNTech в областта на инфекциозните заболявания, след сътрудничеството за ваксини срещу грип, започнато през 2018 г., и сътрудничеството за ваксини срещу COVID-19, започнато през 2020 г.
Съгласно условията на споразумението, компаниите ще използват собствена антигенна технология, идентифицирана от учените на Pfizer, и патентованата технология на иRNA платформа на BioNTech, използвана във ваксината срещу COVID-19 на компаниите. Страните ще си поделят разходите за разработка. Планира се клиничните изпитвания да започнат през втората половина на 2022 г. Pfizer ще има права да комерсиализира потенциалната ваксина на глобална основа, с изключение на Германия, Турция и някои развиващи се страни, където BioNTech ще има права за комерсиализация. Компаниите ще споделят брутните печалби от комерсиализацията на всеки продукт.
За херпес зостер (вирус на херпес зостер)
Херпес зостер (HZV) е хронична форма на вируса на варицела зостер (VZV), която причинява първоначална инфекция с варицела. След заболяването от варицела вирусът остава латентен в човешките нервни клетки и може да се активира отново по-късно в живота, поради задействане от стрес или имунокомпромет. Тази атака може да доведе до изключително болезнени, обезобразяващи петна, които могат да продължат да бъдат болезнени след отзвучаване на епизода, състояние, известно като постхерпетична невралгия (PHN). В редки случаи херпес зостер може също да доведе до парализа на лицето, глухота и слепота.
Според американските центрове за контрол и превенция на заболяванията, проучванията показват, че повече от 99 процента от американците на 40 и повече години са имали варицела, дори и да не си спомнят, че са имали болестта.
Въпреки че понастоящем има одобрени ваксини за херпес зостер, има възможност за разработване на подобрена ваксина, която потенциално показва висока ефикасност и по-добра поносимост и е по-ефективна за производство в световен мащаб чрез използване на технологията на иРНК.