Нов антибиотик от нов клас вещества получи одобрение от Европейската комисия в края на юли. Антибиотикът получи одобрение по централизирана процедура и може да се маркетира във всички страни от ЕС. Лефамулин / Lefamulin принадлежи към групата на плевромутилиновите антибиотици и се прилага при пациенти с пневмония.
Антибиотикът lefamuline (Xenleta®) е показан за лечение на придобита в обществото пневмония (ПОП) при възрастни, когато използването на антибактериални средства, които обикновено се препоръчват за първоначално лечение на ПОП, се счита за неподходящо или при неуспех на лечение с тях.
Плевромутилиновите антибиотици инхибират синтеза на бактериални протеини чрез свързване към пептидил трансферазния център на 50S субединицата на рибозомите. Lefamulin е първият системно наличен плевромутилин, тъй като retapumulin (не се маркетира) се използва локално при Impetigo vulgaris, причинен от Staphylococcus aureus и S. pyogenes.
В post-hoc анализ по подгрупи от две изпитвания фаза 3 при пациенти с придобита в обществото пневмония процентът на случаите на клинично излекуване при посещение след лечение при пациенти с положителни резултати от изследване на култура от храчка, хемокултура или изследване на урината за наличие на антигенина S. Pneumoniae е по-нисък при пациентите, лекувани с lefamulin, в сравнение с пациентите, лекувани с moxifloxacin.
Оралното приложение на двата антибиотика е сравнено в проучването LEAP2 . 738 пациенти с ПОП са получавали 600 mg lefamulin два пъти дневно в продължение на пет дни или 400 mg moxifloxacin веднъж дневно в продължение на седем дни. И в двете групи около 90 процента от пациентите са достигнали основната крайна точка за ранен клиничен отговор. Авторите заключават, че петдневната терапия с перорален lefamulin при пациенти с ПОП е с подобна ефикасност като седемдневното приложение на moxifloxacin.
Най-честите нежелани реакции в проучвания включват диария, гадене и повръщане, повишени чернодробни ензими и удължаване на QT-интервала.
Библиография:
- КХП Xenleta
- DOI: 10.1093/cid/ciz090(LEAP-1)
- DOI: 10.1001/jama.2019.15468(LEAP-2)