Roche обяви началото на фаза III на проучване с вече одобреното си лекарство с активна съставка tocilizumab (тоцилизумаб).
Целта на проучването е да се проучи безопасността и ефикасността на моноклоналното антитяло плюс стандартното лечение при възрастни пациенти с тежка пневмония Covid-19 в сравнение с плацебо плюс стандартно лечение. Roche очаква проучването да започне в началото на април. Очаква се проучването да включи приблизително 330 пациенти по целия свят, включително в САЩ. Първичните и вторичните крайни точки включват стойности на клиничния статус, смъртността, механичната вентилация и отлагането за интензивно лечение.
Изследването ще бъде проведено в тесни консултации с FDA, заявиха от Roche в съобщение за медиите. Новото проучване е критично, тъй като няма добре контролирани проучвания и малко публикувани доказателства за безопасността или ефикасността на тоцилизумаб при лечението на пациенти с COVID-19.
Тоцилизумаб се свързва специфично както с разтворимите, така и с мембранносвързаните IL-6 рецептори (sIL-6Rи mIL-6R). Този механизъм сега трябва да се прилага и при тежка пневмония, причинена от SARS-CoV-2.
Междувременно, по време на брифинг за коронавирус във вторник, служител на китайското министерство на науката и технологиите заяви, че Favipiravir е „ясно ефективен” в лечението на COVID-19. Лекарите в Шенжен, Китай, установяват, че пациентите, приемащи Favipiravir, демонстрират отрицателно тест за коронавирусна РНК след средно четири дни в сравнение с 11 дни в контролната група. Агенцията официално препоръча лекарството на здравните власти за разглеждане и включване в насоките за лечение на COVID-19.
Favipiravir е одобрен в Япония и Китай.
Sanofi и Regeneron също заявиха, че стартират клинично изпитване за изследване на одобрения инхибитор на IL-6 рецептор Sarilumab при пациенти, хоспитализирани с тежка COVID-19.