Климактериумът е важна фаза в живота на всяка жена и обхваща период от няколко години. Поради значителните колебания в нивата на хормоните, особено гонадотропини и естрогени, периодът на климактерум при повечето жени е свързан с физически и психологически нарушения. Този период протича без симптоми само при около една трета от жените. Най-честите оплаквания включват горещи вълни и изпотяване. Често се съобщава и за психологически оплаквания като безсъние, нервност и повишена раздразнителност, както и депресивни състояния.
Други съпътстващи симптоми са лошото храносмилане, вагинална сухота, понижено либидо и сухота на кожата и косата.
Лечебни растения, оказващи благоприятно влияние
Лечебните растения се утвърдиха като средство за избор за лечение и благоприятно пволияване на симптомите на менопаузата през последните години. Синтетичните хормони, от друга страна, се предписват много предпазливо поради възможни странични ефекти.
• Черен кохош, стандартизиран алкохолен или воден изопропанолов екстракт от черен кохош (Actaea racemosa , известен преди като Cimicifuga racemosa) се използват успешно от десетилетия. Симптомите като горещи вълни, изпотяване и безпокойство значително се облекчават, като ефектът се дължи на основните биологични активни вещества: тритерпенови гликозиди, фенолкарбоксилни киселини и естери на хидроксиканелената киселина. Действието се основава от една страна на агонистичните ефекти върху допаминовите D2 рецептори, а от друга на ефекта върху GABA рецепторите. Препоръчителният прием е поне 3 месеца, като първите ефекти се проявяват след около 2 седмици.
• Изофлавони и лигнани
Соята и червената детелина имат високо съдържание на изофлавони и лигнани, които принадлежат към групата на фитоестрогените. Соята съдържа предимно гликозиди на генистеин, даидзеин и глицитеин, а червената детелина, предимно техните предшественици формононетин и биоханин. Фитоестрогените са много сходни по своята химична структура с ендогенния 17β-естрадиол. Те имат висок афинитет към β-естрогенните рецептори, които се намират главно в сърдечно-съдовата система, ЦНС, костите и пикочния мехур. Наблюдава се значително подобрение на типичните симптоми на менопаузата, като горещи вълни и изпотяване. Също така биват обсъждани и възможните защитни ефекти върху костния метаболизъм и сърдечно-съдовата система. В областта на репродуктивните органи има предимно α-рецептори, следователно в тази област не се очакват нежелани ефекти. От съображения за безопасност обаче не се препоръчва приема при жени с карцином на гърдата.
• Цветен прашец
Специалните препарати от цветен прашец също противодействат на симптомите на менопаузата. Екстрактът от цветен прашец се получава от ръж, царевица, бял бор и котешка трева, при която се отстраняват поленовите обвивки и се използва само съдържанието на полени без алергени. Той няма естрогенна активност. Най-важните съставки включват антиоксиданти, витамини, минерали, полифеноли и каротеноиди.
• Градински чай
Salvia officinalis е показана преди всичко при симптоми като изпотяване и горещи вълни, като те се инхибират с до 52%. Водните екстракти трябва да се предпочитат пред запарките, тъй като по време на екстракцията се постига много по-високо извличане на активна съставката. Розмариновата киселина е главно отговорна за антихидротичния ефект. Препоръчват се фитофармацевтични препарати, чийто екстракт от градински чай трябва да бъде стандартизиран до най-малко 2,5% розмаринова киселина.
• Див Ям
Коренът от див ям облекчава симптомите особено тези в пременопаузата, дължащи се на намелено производство на прогестерон, като чувствителност на гърдите, горещи вълни, нередовно кървене). Дивият ям съдържа биологично активното вещество диосгенин, който притежава прогестероноподобен ефект.
• Витекс
Екстрактите от Витекс, така наречения Монашески (Монашки) пипер, повишават секрецията на лутеинизиращия хормон, следователно намалява произвоството на лутеинизиращия хормон, при което нивото на хормона се измества в полза на прогестерона.
Спорт и микроелементи
Начинът на живот има определящо влияние върху симптоматиката. Редовното спортуване противодейства на горещите вълни и има положително влияние върху сърдечно-съдовата система, имунната система и костите. Подходящи са спортовете, повишаващи издръжливостта, като колоездене и джогинг. Дамите с наднормено тегло страдат по-често от горещи вълни, поради което намаляването на телесното тегло, подобрява тяхното физическо и ментално здраве.
Препоръчително е жените да правят упражнения, които стабилизират и укрепват тазовото дъно преди настъпване на менопаузата, защото хормоналната промяна води до отслабването му, което пък от своя страна може да доведе до уринарна инконтиненция.
Разбира се, подходящият хранителен режим е от съществено значение и тук. Ако получавате често горещи вълни, е препоръчително да избягвате пикантите ястия и алкохола. Дори много претенциозните към храненето си дами, доста често не са в състояние да покрият адекватно ежедневната си нужда от витамини и минерали с храненето. Освен това, трябва да се вземе под внимание и нивото на витамин D3, особено поради променения костен метаболизъм.
Причини за горещите вълни и зачервяването на лицето могат да бъдат и страничен ефект от някои лекарства, като например:
- Нитрати
- Блокери на калциевите канали
- Кортикостероиди
- Диметил фумарат
Освен това горещите вълни често се причиняват от консумация на алкохол, наличие на алергии, и хипертония.