Medicago, биофармацевтична компания със седалище в град Квебек, е специализирана, наред с други неща, в производството на антигени за ваксини в живи растения. За целта компанията е разработила технологията Proficia®, при която тютюневите растения (Nicotiana benthamiana) се трансфектират с помощта на бактерията Agrobacterium tumefaciens, в чийто геном е вмъкнат ген от SARS-CoV-2 например .
След това тютюневите растения се оставят да растат в оранжерия по контролиран начин за най-малко четири дни. През това време те бързо произвеждат големи количества от антигена на ваксината, който след това може да бъде пречистен от растенията под формата на вирусоподобни частици (VLP).
В актуално прессъобщение Medicago информира, че кандидат за ваксина срещу Covid-19, произведен по този начин, е показал добра ефикасност и добра поносимост в голямо клинично проучване фаза III. Ваксината, която Medicago развива заедно с GSK, е клинично тестван в над 24,000 възрастни доброволци в шест държави. Според производителя ефективността срещу всички циркулиращи варианти на SARS-CoV-2 е била 71 процента.
В проучването са наблюдавани много малко тежки случаи на Covid-19, нито едно от тях не се е случило в групата на ваксината. Дванадесетте случая са наблюдавани само при субекти в групата на плацебо. Не са докладвани сериозни нежелани реакции и свързаните с ваксината реакции като цяло са били леки до умерени и преходни. Треска се наблюдава в по-малко от 10 процента от случаите. Това се отнася и за втората доза.
Данните от проучването все още не са публикувани. От компаниите обаче обявиха, че те ще бъдат публикувани скоро.