Британската благотворителна организация Alzheimer’s Research UK си партнира с университета в Бостън за разработването на преносимо устройство за ранно откриване на Алцхаймер и други невродегенеративни заболявания години преди симптомите да се проявят.
Партньорството ще види първите цифрови данни, които се вливат в глобалната инициатива за ранно откриване на невродегенеративни заболявания (EDoN). EDoN, чийто съвет е председателстван от бившия премиер на Обединеното кралство Дейвид Камерън, осигурил финансиране от Бил Гейтс и благотворителната фондация Iceland Foods, обединява над 35 водещи организации в областта на науката за данни, клиничните и невродегенеративните изследвания, за да използва цифрови технологии за откриване на заболявания като болестта на Алцхаймер, 10-15 години преди симптомите да се проявят.
EDoN има за цел да използва приложения за смартфони и преносими устройства като интелигентни часовници и ленти за глава, за да събира цифрови данни за редица мерки, включително качество и продължителност на съня, нервна активност, познание, реч и език, походка, сърдечен ритъм, фина моторика и физическа активност.
Данните ще бъдат валидирани с клинични данни (например сканиране на мозъка) и анализирани от Analytic Hub на EDoN, съставен от експерти от Института Алън Тюринг, Университета в Ексетър, Института MRC Harwell и Университета в Кеймбридж. Чрез събиране и комбиниране на големи количества ретроспективни и перспективни цифрови и клинични данни, екипът на EDoN се надява да разработи стабилни модели за обучение например чрез „пръстови отпечатъци“, които биха могли да бъдат сигнал за ранното oткриване на заболяване.
Ако проектът е успешен, EDoN ще открие експерти, които разработват нов дигитален набор от инструменти, който може да събере най-предсказуемите цифрови мерки за ранно заболяване и може да се използва от лекарите като част от здравна проверка, за да идентифицира тези, които са най-застрашени от развитие на симптоми на деменция през следващите години.
Тригодишното партньорство с Центъра за изследване на болестта на Алцхаймер в университета в Бостън (BU ADRC) ще покаже до 200 доброволци, които са със и без деменция, използващи устройства, включително две приложения за смартфони, часовник за проследяване на активността и лента за глава за анализ на съня, като данните ще се споделят с изследователи в EDoN.
Участниците, които живеят в района на Голям Бостън, първоначално ще използват устройствата за две седмици на всеки три месеца в продължение на една година. Партньорството е част от по-широк проект, провеждащ се в BU ADRC, тестващ редица преносими устройства за събиране на цифрови данни, които могат да дадат улики за здравето на мозъка на човек.
В крайна сметка EDoN има за цел да събира данни от 50 000 души чрез текущи изследователски проучвания по целия свят, преди да тества окончателното си цифрово устройство до 1 милион души чрез здравни проверки. Благотворителната организация се надява, че цифровите пръстови отпечатъци, разработени чрез работата на EDoN, могат не само да показват ранни заболявания, но и да правят разлика между различните заболявания, които причиняват деменция.
Д-р Джеси Мез, директор на клиничното ядро на BU ADRC, каза: „Цифровите технологии предоставят все повече възможности на хората и техните лекари да разберат и наблюдават здравето си. Болестите, които причиняват деменция, могат да започнат в средата на живота, но в момента нямаме евтини и неинвазивни методи за откриване на това ранно заболяване. Цифровите технологии като смартфони и преносими устройства могат да осигурят евтин, лесен за използване начин за улавяне на някои от много фините ранни промени в заболявания като Алцхаймер. Констатациите от това проучване могат наистина да променят начина, по който се справяме с тези заболявания в бъдеще. “
„Миналата година Бостънският университет получи 2,8 млн. долара от Бил Гейтс и Американската сърдечна асоциация за създаване на изследователски център за здравето на мозъка и деменцията. Това партньорство с EDoN обединява двете ни организации към обща цел: да използваме цифрови технологии за рационализиране и ускоряване на по-добрите грижи и лечение на пациентите през следващите години. “
Хилари Евънс, главен изпълнителен директор на изследователския център за Алцхаймер във Великобритания заяви: „Понастоящем няма лечения за забавяне или спиране на болести като болестта на Алцхаймер и това е основна цел за учените по целия свят. За да имаме най-добрия шанс да променим живота в бъдеще, трябва да тестваме потенциални нови лечения и превенции, когато тези заболявания започват да се действат в мозъка, а не когато пораженията вече са нанесени.