Проучването, във фаза IIb на кандидат-ваксина срещу малария R21 / Matrix-M, е показало висока ефективност от 77% за 12-месечно проследяване.
Ваксината, от екипа на Оксфордския университет, е изпитана при 450 деца на възраст между 5 и 17 месеца, които са събрани от района на Наноро, обхващайки 24 села и приблизително население от 65 000 души. Рандомизираното, контролирано, двойно-сляпо проучване е проведено в Клиничното изследователско звено на Наноро (CRUN) / Институт за научни изследвания в Санта (IRSS), Буркина Фасо. Ваксината показа благоприятен профил на безопасност и се понася добре, а също така има отличен потенциал за мащабно производство и евтини доставки.
В своите констатации, публикувани в Lancet, екипът отбелязва, че те са първите, които са изпълнили целта на Световната здравна организация (СЗО) за технология за ваксини срещу малария с най-малко 75% ефективност.
Участниците, разделени на три групи, като първите две групи получават R21 / Matrix-M (с ниска доза или висока доза адювант Matrix-M), а третата – ваксина против бяс като контролна група. Дозите се прилагат от началото на май 2019 г. до началото на август 2019 г., предимно преди пиковия сезон на маларията.
Изследователите съобщават за ефективност на ваксината от 77% в групата с по-високи дози и 71% в групата с по-ниски дози, в продължение на 12 месеца проследяване, без да се отбелязват сериозни нежелани събития, свързани с ваксината.
След тези резултати проучването фаза IIb, финансирано от програмата EDCTP2, подкрепена от Европейския съюз (номер на безвъзмездна помощ RIA2016V-1649-MMVC), е удължено с бустерна ваксинация, приложена преди следващия сезон на маларията една година по-късно.
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3830681